Ąžuoliukas – savivaldos pradžiai atminti

Kaune gegužės 20-ąją, trečiadienį, iškilmingai paminėtas miesto savivaldos atkūrimo 25-metis.

Paminklinėje Kristaus Prisikėlimo bazilikoje buvo aukojamos šv. Mišios už Kauno savivaldos kūrėjus, o popiete miesto Savivaldybės didžiojoje salėje surengtas iškilmingas posėdis. Vytauto Didžiojo universiteto humanitarinių mokslų daktarė Aistė Lazauskienė pristatė Kauno savivaldos raidą 1990-2015 metais. Pirmosios kadencijos tarybos pirmininkas advokatas Gintaras Pukas pasidalijo prisiminimais apie pirmosios kadencijos iššūkius lemtingomis Sausio 13-osios ir Rugpjūčio pučo dienomis. Popiežiškasis prelatas prof. Vytautas Steponas Vaičiūnas perdavė arkivyskupo Sigito Tamkevičiaus sveikinimą Kauno deputatų klubo nariams ir klubo prezidentui Kęstučiui Ignatavičiui įteikė aukščiausią Kauno arkivyskupijos garbės ženklą – Šiluvos Dievo Motinos medalį.

Po konferencijos Nemuno saloje, prie ąžuolyno, pasodinto I kadencijos Kauno miesto deputatų 1990 metais, vyko simbolinė Kauno miesto mero ąžuoliuko sodinimo ceremonija. Penkių metrų aukščio medelį pasodino Seimo narys Kazys Starkevičius, atkurtoje miesto savivaldoje dirbęs skyriaus vedėju, ir Kauno meras Visvaldas Matijošaitis.

K. Starkevičius, žvelgdamas į savivaldos aušrą Lietuvoje, sako, kad Sąjūdžio deputatų ir „buvusiųjų“ polemika tuometinėje Kauno miesto taryboje buvo partijų formavimosi pradžia. Ir nors tuomet rinkėjai balsavo už asmenis, o ne sąrašus, politinis žemėlapis neišvengiamai brėžė būsimųjų partijų kontūrus. Kauno I kadencijos taryba, kurioje daugumą turėjo sąjūdiečiai, pirmoji Rytų Europoje priėmė drąsų sprendimą nukelti nuo pjedestalo Lenino paminklą, puikiai susitvarkė su Rusijos rublių keitimu į savą valiutą, rado išmintingus sprendimus Maskvai paskelbus ekonominę blokadą. Pasak Seimo nario, Rusijos imperiniai tikslai ir griūvant Sovietų sąjungai, ir šiandien labai panašūs: grasinimai, provokacijos, ekonominis spaudimas.

Kazys.lt inf.

Konferencijoje – Deputatų klubo nariai ir svečiai

Pranešimą skaito Vytauto Didžiojo universiteto humanitarinių mokslų daktarė A. Lazauskienė

Į atkurtos Kauno savivaldos pradžią pažvelgė pirmasis miesto meras G. Pukas

Prelatas prof. V. S. Vaičiūnas pasveikino konferencijos dalyvius ir įteikė arkivyskupijos apdovanojimą

Ąžuoliuką Nemuno saloje sodina K. Starkevičius ir V. Matijošaitis

Kalbasi pirmasis ir dabartinis Kauno merai (kairėje) ir Sąjūdžio laikų bendraminčiai K. Starkevičius ir pirmosios bei dabartinės kadencijos Tarybos narys Vytas Bancevičius (nuotr. dešinėje)

Deputatų klubo nariai ilgai nesiskirstė, šnekučiavosi savo įkurtame ąžuolų parke